• del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op

Beboere og ejendomsfunktionærer skal i spidsen for energispareplan

Med millioner i støtte fra elværkerne skal der spares på energien i den almene sektor

Af Michael Thorberg Foto: Polfoto

På konsulentdansk ville man kalde det en ren "win-winsituation". Alle kan tjene på det. I dette tilfælde handler det om forbruget af energi i den almene boligsektor. Boligselskaberne kan spare på driften blandt andet til glæde for dem, der betaler husleje, og de enkelte beboere kan også i egen husholdning dæmpe elmålerens omdrejningshastighed til glæde for privatøkonomien. Andre vindere er miljøet, som skånes for en del af CO²-udledningerne, og sørme om ikke også de danske el-selskaber kan glæde sig, for de kommer til at leve op til deres forpligtelser til at sørge for at dæmpe energiforbruget, hvor det er muligt. Det handler om en nyt initiativ, som Boligselskabernes udviklingsafdeling har taget i samarbejde med miljøkonsulentvirksomheden Plan- Miljø, et initiativ som nu bliver til virkelighed, fordi Dansk Energi, som er elselskabernes brancheorganisation, har besluttet at bevilge samlet godt 1,6 millioner kroner til projektet i 2007 og 2008. Projektet kaldes "Energibesparelser i de almene boligorganisationer" og består af tre elementer:
• En portal på internettet - knyttet til BLs hjemmeside - med al relevant information og viden om enegribesparelser målrettet til boligsektoren.
• Nogle pilotprojekter, som gennemføres i nogle boligafdelinger hos to boligorganisationer. 
• Et kursus udbudt af BLs kursusafdeling, som kommer til at bygge på erfaringerne fra pilotprojekterne. Meningen er, at kurset bliver et såkaldt "rekvireret kursus", det vil sige, at det laves kun, hvis det efterspørges lokalt i en boligorganisation.

Henvendt til ejendomsfunktionærer
Det er udviklingskonsulent Lars Fløche fra BLs udviklingsafdeling, som sammen med PlanMiljø står for energispareprojektet. Han forklarer, at man vil starte med at opbygge portalen på nettet som kernen i projektet. Derefter er tanken i projektet først og fremmest at ramme de mennesker, der er tættest på de konkrete energibesparelser nemlig ejendomsfunktionærer og beboere i afdelingsbestyrelser. "Det er vores erfaring fra andre sammenhænge, at kan du få viden og konkrete idéer ud til denne gruppe, så er det meget effektivt. Du skaber nemt et engagement, når man umiddelbart kan aflæse et faldende forbrug som en effekt af de spareforanstaltninger, man har etableret. Desuden er det også ejendomsfunktionærerne, som er i direkte kontakt med beboerne, så de vil nemt kunne komme i dialog med dem, om hvordan de bedst selv kan spare på strømmen og tjene både sig selv og miljøet." Håbet er, at ejendomsfunktionærerne, når de alligevel skal indberette forbrug ugentligt via internettet, vil benytte energispareportalen. Den skal samle al relevant information til boligorganisationerne om muligheder for konkrete energibesparelser i en "værktøjskasse", som rummer erfaringer og gode historier fra udvalgte boligforeninger, indkøbsråd, energitiltag i forbindelse med renovering og vedligehold, samt hvordan beboere, bestyrelser m.v. kan inddrages i arbejdet.

Derfor støtter el-selskaberne
Da energiselskaberne ligger i hård konkurrence om det danske el-marked, kan man måske undre sig over, at de bruger penge på at mindske forbruget af den vare, som de skal tjene deres penge på. Forklaringen er, at en vis procentdel af det, alle forbrugere betaler via el-regningen, lovgivningsmæssigt skal gå til energibesparende foranstaltninger. En del af disse penge samles i Energisparepuljen, og det er fra denne pulje, at BLs udviklingsafdeling sammen med Plan- Miljø har søgt om støtte til energispareprojektet i den almene sektor.

Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 1. oktober 2007
Senest opdateret: 13. august 2010