• del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op

Fokus på beboernes sundhed

Sundhedsministeren vil have kommunerne til at tilbyde beboerne i udsatte ghettoområder regelmæssige helbredstjek. Men det kan de få i forvejen hos lægen, hvis der vel at mærke er en læge

Af Regnar M. Nielsen Tegning: Peter Jensen

»Jeg vil opfordre kommunerne til at kortlægge borgernes sundhedstilstand og målrette den forebyggende sundhedsindsats, der hvor behovene er størst. Vi ved, at mange nydanskere ikke lever lige så sundt som resten af befolkningen, forekomsten af diabetes er høj, og motion er ikke det, der bliver brugt mest tid på. Derfor kunne der være fin ræson i at kontakte netop disse grupper med henblik på et helbredstjek.« Ovenstående citat stammer fra Berlingske Tidende den 8. august 2007. Og de konkrete ord er sagt af indenrigs- og sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen.

Hvem skal betale
Udmeldingen er som sådan blevet positivt modtaget i kommunerne. Men der er bestemt ikke enighed om, hvor en eventuel regning skal placeres. Indenrigs- og sundhedsministerens partifælle, Erik Fabrin, der er formand for Kommunernes Landsforening kan se perspektivet, men konstaterer også, at det bliver skrækkeligt dyrt. - Vi har allerede fokus på området i form af blandt andet opsøgende sundhedsplejersker. En yderligere oprustning i ghettoområderne er dog så omfattende, at Folketinget må betale, siger han. Århus' borgmester, Nikolai Wammen, er på linje. Han mener, det er en god idé. Men Fokus på beboernes sundhed at den kun lader sig gøre, hvis der kommer penge med fra regeringen.

Løkkes pung lukket
At trække flere penge ud af sundhedsministereren kan blive en overordentlig vanskelig opgave. Boligen har tidligere i år påvist, at det i det hele taget er særdeles svært at få læger til tomme praksiser i nogle af landets mest udsatte boligområder. Præsenteret for formanden for de praktiserende lægers organisation, Michael Duponts, påstand om, at det eneste, der kan trække lægerne til de udsatte boligområder, er ekstra penge, udtalte Lars Løkke Rasmussen dengang til Boligen, at det var et overenskomstspørgsmål mellem regioner og lægerne, og det havde regeringen ikke noget at gøre med. Der er ellers stort behov for politisk fokus på sundheden i de mest udsatte områder. En undersøgelse foretaget af Københavns Kommune i 2006 viste at, beboerne i almene boligområder er cirka dobbelt så syge som beboerne i ejerboliger. Et stort forskningsningsprojekt fra Statens institut for Folkesundhed vil senere på året give et indblik i nydanskernes sundhedstilstand. Det har ikke været muligt for Boligen at få en kommentar fra sundheds- og indenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, da han er på ferie.

Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 1. september 2007
Senest opdateret: 13. august 2010