• del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op

Pensionist og rejsende forretningsfører

Siden Ole Maltesen gik på pension for tre år siden, har han vikarieret som forretningsfører for tre boligorganisationer og påtaget sig andre opgaver for sin gamle branche. Men han har også tid til at være pensionist.

Af Jørn Nyvang Foto: Harry Nielsen

Ingen kan kalde Ole Maltesen for en flakke, selv om han godt kunne ligne sådan én på sine ældre dage. Efter mere end 30 år som forretningsfører for Viby Andelsboligforening valgte han at gå på pension i foråret 2006. Siden har man oplevet ham som forretningsfører tre steder. Det var ikke lige denne form for otium, man kunne forvente, da Viby Andelsboligforening i foråret 2006 udsendte en pressemeddelelse med disse ord: "Den 30. april i år er det uigenkaldeligt slut. På Oles dåbsattest står der 26. april 1941, og Ole meddelte for år tilbage, at hans karriere sluttede ved det fyldte 65. år." Få dage efter sad Ole Maltesen atter i en forretningsførers stol. Denne gang som vikar i Randers Boligforening af 1940. Årsagen var på ingen måde, at han var ked af at være i Viby Andelsboligforening. Derimod at Randers Boligforening pludselig stod uden forretningsfører, da Knud Jørgensen døde. Siden er fulgt to andre vikariater som forretningsfører. Først i Boligkontoret Århus og siden i Rødovre Boligselskab. Og indimellem har han været involveret i forskellige andre opgaver for sin gamle branche. Det meste er sket gennem udviklingsafdelingen i Boligselskabernes Landsforening. Her har han en ansættelseskontrakt, der siger, at han arbejder "ad hoc indtil videre".

Det lå i kortene
Ole Maltesen er sikker på, at hans gamle arbejdsgiver ikke har haft det dårligt med at se sin tidligere forretningsfører i nye roller. Allerede som 60- årig havde han fået ændret sin ansættelseskontrakt, sådan at der skulle siges farvel i 2006. Samtidig med hans fratræden oprettede Viby Andelsboligforening og dens gamle samarbejdspartner, Højbjerg Andelsboligforening, en fælles administration. "De var nok klar over, at jeg ikke helt kunne holde mig i ro, hvis det skulle være, men jeg har ikke forberedt mig på kontakt med det almene byggeri efterfølgende," siger Ole Maltesen. Randers Boligforening havde brug for ham i fire måneder. Boligkontoret Århus havde ham i 10 måneder, da den tidligere forretningsfører måtte fratræde på grund af sygdom. I den periode blev der arbejdet på dannelsen af en ny stor fællesadministration, som Boligkontoret Århus kom med i og gav navn til. Rødovre Boligselskab er ved at sige farvel til ham i disse dage efter at have trukket på hans ekspertise i et halvt år og har fundet afløseren for den forretningsfører, som man måtte tage afsked med i marts.

Let at omstille sig
Vikariaterne har svinget mellem én og tre ugentlige arbejdsdage efter de lokale forhold. "Alle tre steder har været kendetegnet af homogent administrativt personale med bred og god erfaring. Derfor har jeg trygt kunnet overlade de daglige rutiner til dem og tage mig af den rene ledelsesmæssige opgave." Manglende lokalkendskab har ikke været et problem. For som Ole Maltesen siger, administrerer man efter det samme regelsæt alle steder, og ellers finder man hurtigt ud af de lokale forhold og finurligheder. Det med lokalkendskabet har endda været let selv i Rødovre på den anden side af vandet, eftersom han lige efter sin soldatertid var forretningsfører for Hvidovrebo i nabokommunen. Det sidste fik konsekvenser i en helt anden sammenhæng: Hans barndoms fodboldklub, AIA i Århus, måtte i en periode afgive ham som førsteholdsmålmand til Hvidovre. Dengang var begge klubber i toppen af dansk fodbold. I Århus var det særligt let at sætte sig ind i de lokale forhold. Der var kun fem kilometer mellem Ole Maltesens gamle arbejdsplads og Boligkontoret Århus. Og rent åndeligt forekom afstanden endnu mindre, i og med at han pludselig blev chef for sin tidligere chef. Formanden for Viby Andelsboligforening, Poul Ankersen, er nemlig ansat i Boligkontoret Århus. Indimellem har Ole Maltesen blandt andet været hyret i forbindelse med et forsøg på at danne en fællesadministration og en finansieringsplan for en utraditionel renovering. Og når opgaven i Rødovre er afsluttet, venter der rådgivning i forbindelse med en helhedsplan for Viby Andelsboligforening.

Det sidder i blodet
Ole Maltesen føler sig ikke det mindste stresset af dette aktive otium. "Jeg har også tid til at være pensionist, og det vil jeg også have." På den private front er Ole Maltesen beboer i Brabrand Boligforening. Det blev han tilbage i 1955, og tre år senere indledte han karrieren som elev samme sted. "Jeg har kendt branchen i 50 år. Den sidder i blodet på én." Kommer vi til at se dig i flere midlertidige ansættelser som forretningsfører? "Det vil jeg ikke afvise."

Udfordring for efterlønnere og pensionister

Udviklingsafdelingen i Boligselskabernes Landsforening (BL) håber at kunne tilknytte andre, som godt kunne tænke sig at påtage sig midlertidige opgaver for almene boligorganisationer, selv om de har afsluttet deres karriere. "Det kan være godt at have et beredskab af folk, der kan træde ind i en periode som forretningsfører, inspektør, regnskabschef eller en anden lederstilling. Det kan være folk, som er gået enten på efterløn eller pension. Det gjorde ikke noget, hvis man havde et katalog af mulige emner til boligorganisationer, der akut står og mangler en nøglemedarbejder," udtaler udviklingschef Bjarne Zetterström, BL.

Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 1. oktober 2008
Senest opdateret: 13. august 2010