• del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op

Boliger i sort

En arkitektonisk konsekvent boligbebyggelse med gennemført sorte facader. Den viser, at sort er en modefarve i nutidens byggeri, at farve er en vigtig del af boligen, og at sort ikke er velegnet til boliger. Bebyggelsen ligger i Rønde på Djursland.



Af Olaf Lind Foto Jørgen Jørgensen

Det ser dystert ud. Sådan er det første indtryk af denne bebyggelse. Det ligner mere en high-tech virksomhed end boliger. Mørke facader overalt, kun afbrudt af røde entredøre og altanernes grå gulvplader. Den mørke farve skyldes facadernes beklædning overalt med antracitgrå Rockpanel, som virker sort - nok også forstærket af sneen, der dækker mark og mose samt jorden omkring husene. En sommerdag med grønne græsplæner og farvede blomster vil det hele nok tage sig mildere ud. Bebyggelsen er i øvrigt fornuftigt disponeret og godt formgivet. Formerne er stramme og kubiske, en minimalistisk formgivning, der i sig selv passer godt til den sorte farve. I den lokale sammenhæng skiller bebyggelsen sig ud på flere måder. For det første på grund af farven. For det andet ved sin beliggenhed. Egnen omkring Rønde er stærkt kuperet, så parcelhuse og boligbebyggelser er fortrinsvis højt placeret, hvor man kan få udsigt over både by og land og Århusbugten. Denne her bebyggelse ligger imidlertid lavt i dalstrøget vest for Rønde, hvorfra der kun er udsigt til naboerne, som er mindre virksomheder. Bebyggelsen ligger med andre ord i et erhvervsområde. Det er alt sammen ikke de bedste betingelser for et boligbyggeri, men under disse vilkår er der alligevel skabt en boligenklave, der er funktionel, og som har sin egen stædige karakter. De 46 boliger er opført af Randersegnens Boligforening med Nils Engelund som arkitekt. Bebyggelsen stod færdig i løbet af 2009.

Bebyggelsen.jpg

Fornuftig placering
Oprindeligt var byggeriet tænkt som en kombination af andels- og almene boliger med Kuben som bygherre for andelsboligerne, som imidlertid ikke kunne afsættes. Derfor blev hele bebyggelsen almen, men den forhistorie bemærkes ikke i den nuværende udformning. Den fordeler boligerne på fire korte længer, hvoraf én er i tre etager og de øvrige i to etager. De lave længer ligger parallelt i retningen ca. øst-vest, mens den høje længe er orienteret ca. nord-syd. Mellem længerne er der et bredt areal med parkeringspladser og mindre friarealer, som med en passende beplantning kan blive et udmærket fællesareal. Længernes placering er en god udnyttelse af den vanskelige byggegrund. Alle boliger over stueetagen har adgang fra altangange, men her er der sørget for en rimelig begrænsning af indbliksgenerne gennem højtsiddende eller smalle vinduer. Trapperne til altangangene er udvendige og af stål, så de følger den knappe formgivning. Depotrum til boligerne er placeret som tårne uden på altangangene, som derved får lidt afskærmning, men tårnene er også en markant og naturlig del af den kubiske arkitektur. Alle boliger har adgang til en lille have eller til en altan af varierende størrelse. Ved øverste etage på den 3-etages længe er altanerne sammenhængende, så etagen er trukket tilbage på solsiden. Det giver denne forholdsvis høje bygning en vis elegance, og den føjer sig naturligt ind i den i øvrigt lave bebyggelse. Altanbrystninger af klart glas er endnu en tidstypisk og i denne sammenhæng konsekvent detalje.

Bebyggelsen_1.jpg

Nybrud
Ligesom bebyggelsesplanen er de enkelte boliger fornuftigt indrettet. Rummene har passende størrelser, så de kan møbleres, og alle fire typer har en rigtig entré med diskret indgang til badeværelset. I alle typerne er køkken-alrum-stue slået sammen til ét rum. Den løsning er efterhånden blevet tradition i nyere alment byggeri. Den skaber da også en fornemmelse af rummelighed i små boliger, men blandingen af mange funktioner i samme rum giver nok også nogle konflikter i det daglige familieliv. De fire typer spænder fra 75 til 96 m², hvoraf de største er regulære familieboliger. Til forskel fra mange nyere boligbyggerier har glaspartierne i dette byggeri moderate størrelser, uden at det går ud over rummenes dagslys. Nogle gavlværelser har endda kun et enkelt meget smalt og højt vindue. Også i udbuddet af boliger hos Randersegnens Boligforening skiller denne bebyggelse sig ud. Foreningen råder fortrinsvis over traditionelt byggeri i rødt og gult murværk, og i den allerældste del af traditionen har foreningen stået for fine restaureringer af nogle flere hundrede år gamle bondegårde på Randersegnen (omtalt i Boligen 2009/9). I forhold hertil er bebyggelsen i Rønde et markant nybrud, rationelt indrettet, stramt formgivet og iklædt tidens sorte mode, der ellers er mest udbredt i erhvervsbyggeriet.

Plus
Bebyggelsen er rationelt tilrettelagt i helhed og detaljer, og den har en konsekvent, minimalistisk arkitektur.

Minus
De sorte (antracitgrå) facader giver et dystert indtryk og signalerer mere erhvervs- end boligbyggeri. Bebyggelsen er desuden omgivet af erhvervsbyggeri.


Boligen nr. 3 2010

Emneord:

Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 22. februar 2010
Senest opdateret: 27. oktober 2010

Fakta om Åkærsvej

• Boligbebyggelse, Åkærsvej,
8410 Rønde

• 46 familieboliger, indflyttet
2009

• Bygherre: Randersegnens
Boligforening

• Arkitekt: Nils Engelund.