• del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op

Eksplosivt fokus fra medierne

Af Michael Thorberg


Den politiske opmærksomhed omkring den såkaldte ghettoproblematik og den boligaftale, som netop er forhandlet på plads, har givet en ekstrem medieeksponering af Danmarks almene boliger. Infomedia er Danmarks største medieovervågningsvirksomhed, som registrerer artikler og nyhedsindslag i store og små aviser samt elektroniske medier, og i Infomedias database er det muligt at danne sig et indtryk af, hvor stort medietrykket har været.

Boligen har således undersøgt, i hvor mange artikler og indslag ordene "almen bolig" har været brugt. Igennem det seneste år er det sket 4.775 gange - heraf 806 gange i de seneste 30 dage. Dette kan så sammenlignes med, hvor mange gange ordet "ghetto" har været anvendt. Det er sket 9.380 gange - heraf 2.897 gange de seneste 30 dage.  På samme måde kan man bruge Infomedias database til at få overblik over hvilke boligområder, som i særlig grad har mediernes bevågenhed.

Boligen har undersøgt tallene for ti udvalgte områder, og af tabellen fremgår, at Vollsmose stadig er suverænt det mest omtalte boligområde, mens Vejleåparken (det tidligere Ishøjplanen), som er et af Danmarks allerstørste almene boligområder, lever i relativ anonymitet i medierne.

omtale.jpg

analyse.jpg

Boligen nr. 12 - 2010

Emneord:

Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 19. november 2010
Senest opdateret: 23. november 2010