• del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op

Kan man stemme ved fuldmagt?

Af Michael Thorberg

Kan man stemme ved fuldmagt på et afdelingsmøde i boligforeningen? Det spørgsmål har været oppe at vende mange steder og har også givet anledning til konflikter i visse boligafdelinger.

BL's juridiske afdeling har derfor haft kontakt med jurister i Socialministeriet for af få afklaret, hvordan det skal tolkes, når der i normalvedtægten tales om, at "afdelingsmødets beslutninger træffes på grundlag af almindeligt  temmeflertal blandt de tilstedeværende stemmeberettigede".

Ministeriet har nu svaret, at "tilstedeværende" betyder fysisk tilstedeværelse - og at det altså ikke er muligt at stemme ved fuldmagt. Dette gælder altså i boligorganisationer, hvor man benytter en tekst, der svarer til normalvedtægterne. Der kan gælde andre regler, hvis en boligorganisation har udarbejdet sine egne vedtægter.







 




Boligen nr. 11 - 2010

Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 26. oktober 2010
Senest opdateret: 26. oktober 2010