• del
    del
     
  • Udfyld venligst felterne

  • send tip
    send tip
  • print
    print
  • læs op
    læs op

Penge til nødherberger

Foto: Steen Evald

Hjemløse bliver hårdt ramt af koldt vejr. En særlig pulje fra Indenrigs- og Socialministeriet skal nu gøre det muligt for private herberger at søge støtte til soveposer, liggeunderlag og andet, der skal til for at oprette nødovernatningspladser. Ingen skal sove i frostvejr på gaden, understreger ministeren.

Herberger og private organisationer kan nu søge penge til soveposer, tæpper, og andet, der kan sikre den tilstrækkelige kapacitet i vintermånederne til at huse hjemløse, der har et akut behov for et overnatningssted, skriver Indenrigs- og Socialministeriet på deres hjemmeside.

"Her i landet skal ingen sove på gaden eller ligge udenfor i frostgrader.  Derfor har jeg nu lavet denne pulje, som kan være med til at udvide mulighederne for at skaffe en plads til alle hjemløse, der har et akut behov. Helt i tråd med hjemløsestrategien," siger Karen Ellemann.

Det er hensigten, at de, der søger støtte til nødovernatningssteder, skal kunne få svar inden for en uge. Støtten bliver givet på månedsbasis i januar, februar og marts.

Sideansvarlig: Heidi Andersen
Oprettet: 12. januar 2010
Senest opdateret: 27. oktober 2010