Referat
Økonomisk rådgivning: Netværksmøde d. 22/3-2023, Esbjerg
Hvad indebærer inflationshjælpen? Hvad skal et eventuelt kursus i økonomisk rådgivning indeholde? Hvordan virker kvalitetsmodellen i praksis? Det blev der drøftet i netværket for økonomisk rådgivning i Esbjerg d. 22. marts 2023
Tak for endnu et rigtig godt møde, hvor over 20 deltagere havde fundet vej til Esbjerg.
Kvalitetsmodellen
Vi genbesøgte Kvalitetsmodellen for økonomisk rådgivning i almene boligorganisationer og Esbjerg beskrev, hvordan de med udgangspunkt i modellen har udfoldet sagsgangen i en rådgivning for deres kolleger. Det førte til en mere generel drøftelse af modellen og hvordan den kan bruges som udgangspunkt for refleksion og beskrivelse af processen i en rådgivning. BL/Jane har modtaget input og bud på andre dokumentationsværktøjer end dem, der for nuværende er en del af modellen. BL revurderer og opdaterer modellen på den baggrund
Kursus - økonomisk Rådgivning
Vi drøftede muligheder og ønsker ift. udvikling af et kursus. Ønskerne til temaer for et kursus indeholdt bl.a.:
- Skat
- Gæld
- Forsikringer
- Pension
- Banker - rettigheder
- Budgetlægning
- Offentlige ydelser
- Afgrænsning - hvornår bliver økonomisk rådgivning til gældsrådgivning
- Legater
- Dokumentation
- Ansvar
- Ludomani
- Etik
Inflationshjælp
Den udmeldte inflations-hjælpepakke og status på udmøntning blev præsenteret, men der er fortsat usikkerhed om, hvornår beboerne i realiteten kan begynde at mærke hjælpen. Flere af jer melder om stigning i antal henvendelser, voksende restancelister og varslede udsættelser (ikke effektuerede).
Vi følger udviklingen og så snart der kommer nyt melder vi ud til jer.
Økonomisk rådgivning
For dig som laver økonomisk rådgivning og er med til at sikre at udsatte og gældsatte beboere får overblik over hverdagsøkonomien og fastholder boligen.